chevron_left
chevron_right
zoom_in

Gallagher Digital Voltmåler til Elhegn – 0–12.000 V

Varenummer: GA15033
Produktbeskrivelse
Gallagher Digital Voltmåler til Elhegn – 0–12.000 V Gallagher digital voltmåler er et præcist og brugervenligt...
Læs mere
744,00 kr. for 1 stk.
stk.
circle Forventet leveringstid: 1-3 hverdage
Handle trygt hos os
local_shipping
Billig fragt
Fra 29,00 kr.
restart_alt
30 dages retur
Nem returnering
star 4.1 på Trustpilot 11,691 anmeldelser open_in_new
Andre kunder købte også
Om produktet

Gallagher Digital Voltmåler til Elhegn – 0–12.000 V

Gallagher digital voltmåler er et præcist og brugervenligt måleinstrument til kontrol af spændingen i dit elhegn. Den er uundværlig, hvis du ønsker at sikre optimal drift og effektiv dyrekontrol.

Voltmåleren kan anvendes til måling direkte på hegnstråden, på spændingsgiveren samt til kontrol af jordingen. Det brede måleområde gør det muligt at måle både lave og høje spændinger med stor nøjagtighed.

Betjeningen er enkel: jordspyddet placeres i jorden, hvorefter målespidsen holdes mod hegnstråden, og spændingen aflæses direkte. Ved måling af spændingsgiveren frakobles hegnet, og målingen foretages på udgangsterminalen.

Voltmåleren kan også bruges til at teste jordforbindelsen. En korrekt jording er afgørende for et effektivt elhegn, og med denne tester kan du hurtigt kontrollere, om installationen fungerer optimalt.

 

Jordtest (vejledende):
Spændingen ved jordspyddet bør være under 300 V for optimal jording. Ved højere værdier anbefales flere jordspyd.

 

Gallagher varenummer: 015033

 

Tekniske specifikationer:

  • Varemærke: Gallagher
  • Produkttype: Digital voltmåler
  • Måleområde: 0 – 12.000 V
  • Anvendelse: Elhegn, spændingsgiver og jording
  • Funktion: Spændingsmåling
  • Betjening: Enkel og intuitiv
  • Design: Kompakt og robust

 

Et ideelt valg til dig, der ønsker fuld kontrol over dit elhegn og maksimal driftssikkerhed.

Vare nr.:
GA15033
EAN nr:
9414701015033
Enhed:
stk.
Min køb:
1
Leveringstid:
1-3 dage
Dine senest sete produkter
Et øjeblik...