chevron_left
chevron_right
zoom_in

Wavin Comfia MS parallelshunt til gulvvarme 2–16 kredse – Grundfos UPM3 AUTO 15-70

Varenummer: 466220336
Produktbeskrivelse
Wavin Comfia MS parallelshunt til gulvvarme 2–16 kredse – Grundfos UPM3 AUTO 15-70 Wavin Comfia MS Parallelshunt til styring af...
Læs mere
3.289,00 kr. for 1 stk.
stk.
circle Forventet leveringstid: 5-8 hverdage
Handle trygt hos os
local_shipping
Billig fragt
Fra 29,00 kr.
restart_alt
30 dages retur
Nem returnering
star 4.1 på Trustpilot 11,691 anmeldelser open_in_new
Andre kunder købte også
Om produktet

Wavin Comfia MS parallelshunt til gulvvarme 2–16 kredse – Grundfos UPM3 AUTO 15-70

Wavin Comfia MS Parallelshunt til styring af fremløbstemperaturen i vandbårne gulvvarmeanlæg med 2–16 kredse. Shunten leveres komplet med Grundfos UPM3 AUTO 15-70 cirkulationspumpe, kapillarrørstermostat, kontraventil, luftskrue, bæringer og isolering.

Parallelshunten anvendes mellem varmeanlægget og gulvvarmens fordelerrør og sørger for, at fremløbstemperaturen til gulvvarmekredsene kan reguleres til et passende niveau.

Til gulvvarmeanlæg med 2–16 kredse

Wavin Comfia Parallelshunt er udviklet til større gulvvarmeinstallationer med fra 2 og op til 16 kredse. Wavin anbefaler anvendelse sammen med Comfia 1" fordelerrørssæt, som kan kombineres til det ønskede antal gulvvarmekredse.

Parallelshuntens opbygning gør den velegnet, hvor der ønskes én central shunt til flere gulvvarmekredse.

Grundfos UPM3 AUTO 15-70 cirkulationspumpe

Shunten leveres med Grundfos UPM3 AUTO 15-70 130 cirkulationspumpe. Pumpen sørger for cirkulationen gennem gulvvarmekredsene og er integreret direkte i shuntløsningen.

Pumpens maksimale effektoptag er 52W.

Justerbar fremløbstemperatur

Den medfølgende kapillarrørstermostat anvendes til regulering af fremløbstemperaturen til gulvvarmeanlægget. Termostaten kan indstilles fra 20°C til 70°C.

Shunten leveres desuden med isoleret holder til kapillarrørssensor og termometer, så temperaturen kan overvåges og reguleres korrekt.

Komplet shunt med isolering

Wavin Comfia MS Parallelshunt leveres som en samlet løsning med de centrale komponenter til regulering og cirkulation af gulvvarmen.

  • Cirkulationspumpe: Grundfos UPM3 AUTO 15-70
  • Termostat: Kapillarrørstermostat, 20–70°C
  • Kontraventil: Medfølger
  • Luftskrue: Manuel luftskrue på ventilblok
  • Isolering: Isoleringssæt til shunten/pumpen medfølger
  • Bæringer: Til fordelerrør og shunt medfølger

Kan kombineres med Wavin gulvvarmestyring

Til individuel regulering af rumtemperaturen kan parallelshunten kombineres med Wavin Sentio eller Wavin AHC 9000 gulvvarmestyring med passende rumtermostater og telestater.

Fordelerrør og elektronisk gulvvarmestyring vælges separat efter det ønskede antal kredse og rum.

Producentvarenummer: 3097966

Tekniske specifikationer:

  • Producent: Wavin
  • Serie: Comfia MS
  • Produkttype: Parallelshunt til gulvvarme
  • Antal kredse: Til anlæg med 2–16 gulvvarmekredse
  • Pumpe: Grundfos UPM3 AUTO 15-70 130
  • Maks. pumpeeffekt: 52W
  • Termostat: Kapillarrørstermostat
  • Temperaturindstilling: 20–70°C
  • Maks. medietemperatur: 95°C
  • Min. medietemperatur: 2°C
  • Maks. driftstryk: 10 bar
  • Maks. differenstryk: 0,8 bar
  • Min. differenstryk: 0,1 bar
  • Kvs-værdi: 2,0
  • Kontraventil: Ja
  • Luftskrue: Ja, manuel
  • Isolering: Medfølger
  • Bæringer: Medfølger
  • VVS-nr.: 466220336
  • EAN: 5708525662615

Bemærk: Fordelerrør, rumtermostater, telestater og elektronisk gulvvarmestyring medfølger ikke og vælges separat efter installationens størrelse og ønskede antal kredse.

Wavin Comfia MS Parallelshunt er en komplet shuntløsning til større gulvvarmeanlæg, hvor der ønskes regulering af fremløbstemperaturen og effektiv cirkulation til mellem 2 og 16 gulvvarmekredse.

Vare nr.:
466220336
EAN nr:
5708525662615
Enhed:
stk.
Min køb:
1
Leveringstid:
5-8 dage
Dine senest sete produkter
Et øjeblik...